Ledová vyjížďka na Javor

Účastníci akce: Já-Palma, bratr Mlaďůšek, Gogoušek a Jejda Bartošů

Cíl akce: Připomenout si jak se leze s motykami na rukou a hráběmi na nohou po ztuhlé vodě.

Stručné shrnutí akce: Super, ale na skialpech bych se v té stěně cítil bezpečněji.

Brzký raní odjezd se jak je u nás zvykem klasicky o něco protáhl, ale díky Gogově bravurní jízdě jsme byli zanedlouho na místě činu. Obleva, kterou jsem do Čech přitáhl jsme nechali v nížinách a tak jsem poprvé v tomto roce mohl vidět jak vypadá pořádná sněhová nadílka.

„Rychlý“ přesun pod Centrální, ze třetiny zapadanou stěnu, navlíknutí se do postrojů, obrnění se železem a lanovím, napojení, vymočení, dohrabání se pod nástup. Už jsem skoro zapomněl co je to vynaložené energie než si člověk tou motyčkou klofne. Když se do toho započne předešlé hledání zimní výbavy (z léta zapomenutých skeletů ve Strakonicích) no je to prostě pár hodinová makačka, zakončená pár minutovým klepáním se ve stěně s touhou po rychlém přemrznutí rukou. Nechápeme s Mlaďůškem proč to děláme, ale párkrát za rok to stojí za to.
Nadržen a rozechvěn nedočkavostí se vrhám do stěny. Ač jsme si vybrali procházkovou linii vedle Gogovy vertikály, přec bylo brzy mé nadšení ta tam a již brzy šlo pouze o toporné a nejisté vyvzlínávání ke štandu. V Druhé délce si Mlaďoch užil úžasné a nekonečné (asi půl hodiny) prokopávaní se sněhem do ledové jeskyňky. Tam to byla nádhera, romantika, že i Sněhurka by slintala. A ty výhledy...

Ledová fréza Gogo spolu s útočným parťákem Jejdou mezitím dokončili další výstup. No, a tak jsme se s Mladůškem nadále kymáceli a usvědčovali se v tom, ze ledy nejsou naše doména a mít tu lyže, možno by to šlo skočit.

Až nastalo poslední slanění. Tato lahůdka na závěr se nám ovšem vymkla, neb nám došlo k božskému zauzlování naších zimou ztopořených lan. Už to téměř vypadalo na bivak uprostřed stěny. Takové nepochopitelné zauzlování jsem zažil snad jen na závodech v Jickovicích, ale tam aspoň nemrzlo. Bylo to zralé na meč. Já na to neměl, tak jsem fotil. Hlavně Mlaďoch to po půl hodině urputného boje a soustředění dokázal, zachránil nám život.
Návrat jak jinak než za tmy.


Ledová fréza Gogo (vlevo nahoře), naše linie vpravo

Mlaďoch vylézá od prvého štandu, čeká ho půlhodinový průkop sněhem

Gogo v štanduje v ledové jeskyňce

Nejhezčí vrcholová partie – komínový přelez ledového okna

.....došlo k božskému zauzlování naších zimou ztopořených lan. Hlavně Mlaďoch to po půl hodině urputného boje a soustředění dokázal


......já na to neměl, tak jsem fotil

Martin - Palma

<~1~2~3~4~5~6~7~8~9~10~11~12~13~14~15~16~17~18~19~20~>