Ohlédnutí 2009

Léto 1969více...
Léto 1969
( Woodstock, …. a co my ???)
Se z toho asi zvencnu ! 13. den ve službě, to už člověka napadají všelijaké myšlenky, možná i geniální. Navíc venku fantastický léto. Kolik už jich takových bylo? A od rána mi tu v rádiu vykřikujou, že je to čtyřicet let od festivalu ve Woodstocku.
Tak to jsem měl čerstvě po maturitě, svět mi chvíli ležel u nohou, pak jsem se nedostal na medicínu, rána pod pás, netušil jsem, co jiného studovat, když na humanitní obory to bylo beznadějně plný a rovný čáry a přesný čísla, pro mne nebyly. To léto jsem moc s tátou nemluvil a ani jsem se pro jistotu doma moc neukazoval. Byl přesvědčen, že ti horolezci jenom chlastaj a nic rozumného nedělaj a tím pádem ze mě nikdy nic pořádného nebude.
Na brigádu jsem chodil k panu Loskotovi, to byl pokrývač, důchodce a pomáhal jsem mu překládat eternitové střechy na předválečných vilkách pod Čeřovkou, které on jako mladý mistr pokrýval. Po práci jsem sedl na kolo a alou na Prachov, s Picanem a Vojtou, no a o víkendu nebylo, co řešit.
Lezli jsme, pili jsme, vyřvávali u kytár, spali za cukrárnou na jehličí, někteří chodili do bivaků pod Hradeckou a k Rišelce.
Stihli jsme nezapomenutelný výlet do Tater, tábořiště na Zeleném plese, sníh v létě, historky pamětníků, bloudění a šťastné návraty, večerní přetahování a nesmělé pokusy o pokrok v tápání směřujícím k rozšíření sexuálních dovedností..
Také jsme vyjeli na motorkách do Německa, přesněji NDR a vylezli na několik pískovcových věží, které jsou tam asi třikrát vyšší než na našem Prachúvku. To jsme byli Kingové !!!!
Režisér Knotek točil půlku prázdnin film o lezení na Prachově, my jsme pomáhali, někteří si i zahráli hlavní role ( Bedřich Horák, Václavové, Ďoubal a Cajthaml). Za režisérské peníze jsme se mnohokrát opili. Některým to zachutnalo natolik, že dnes již s námi nejsou, nebo o tom pořádně nevědí. Škoda, byla s nimi legrace.
Ve Woodstocku se střídaly kultovní kapely a zpěváci, hulila se tráva a baštilo LSD, my jsme si stačili s kytarou Milana Enta, pivem a rumem, melodickými a zvučnými hlasy Mocana, Lochnese, Rusáka, Kořaly, Jardy Jáněho, Ťafky, Franty Oubrechta, Surovce, Bédy Skály, Živnýho, Singra, či Šmejce a dalších. Znali jsme předlouhý seznam, českých sprostonárodních“ , klasiky trempské,začínající vlnu country, takže o půlnoci jsme ještě zdaleka nebyli u konce.
Kolem půlnoci přijížděli na kontrolu „příslušníci Veřejné bezpečnosti“ jinak též „Esenbáci“ zvaní. V létě 69, bylo to přesně rok poté, co nás „bratrsky osvobodila vojska Varšavské smlouvy“, jsme si ještě mohli z plných plic zazpívat a s chutí na celé skály zařvat:
„ Husák je vůl, Husák je vůl, Husák je velká kráva….“ V dalších strofách se objevili: Bilak, Gomulka, Živkov, Brežněv, Kapek a další“. S hlídkou VB to nehnulo, nenápadně si s námi pobrukovali.
Jo, léto Sixty Nine??? Věděli jsme? Nevěděli, pár kamarádů odjelo do Alp a poslali pohled z Kanady, nebo Austrálie. Jen jsme tušili…., ale nevěřili. Bylo to pak dlouhý, ne moc radostný, pro někoho tragický a ničící veškeré plány i celý budoucí život.
Z Woodstocku 69 vydávají 5CD a DVD, asi bych to celý nezkouknul, ale ty písničky u těch jsme dospívali a podobně i naše děti. S tátou mluvím a hodně rád, nedopadlo to, jak si představoval.Našel jsem mezi horolezci kamarády na celý život a i tu medicínu jsem nějak zvládnul, když s ní už pětatřicet roků živím sebe a blízké okolí.
Z léta na Prachově 69 zůstal asi dvacetiminutový film v archivu ČT, nevím, jestli se kdy odvysílal, ale myslím, že jsem ho tenkrát v tý černobílý Tesle viděl. Poté zmizel v trezoru a Vašek Cajthaml a pan Čeřovský ho někde „vyhrabali“. Jmenuje se tuším „Neděle v Ráji“.
Tak nějak mlhavě si to léto pamatuji. Že už je to čtyřicet roků ? Dal bych si to ještě jednou, pane vrchní !!!!
„ If you´ll go to San Francisco, be sure to wear some flowers on your head ….“

15. srpna 2009 Mirek Novotný AUTUN Burgundsko Francie Evropa
 
Naranjo de Bulnes 2519m - Pyreneje, Verdon - J. Francievíce...
Naranjo de Bulnes 2519m – Pyreneje

Verdon – J. Francie13.06.-02.07.2009

Joskin (Neratovice)+IvaPokud jde o hory, stačí zadat kótu a VALÍM. Rozhodnutí padlo tři týdny před odjezdem a příprava včetně mě…(a děláš něco? A sežeň! A ušij! A zjisti! A lez!) a ODJEZD.
 
Marmolada - Královna Dolomitvíce...
Původní plán odkládáme na jindy – jen ve dvou na Badile jet nechceme a navíc zjišťujeme, že Tomáš a Buči by jeli radši na Marmoladu. Slovo dalo slovo a tak v sobotu 18. 7. vyrážíme. Tomáš si sehnal parťáka ze Strakonic, aby mohl lézt Moderní časy (7+) a nám nezbývá nic jiného, než lézt ve třech. Náš cíl – Don Quixote (6+).

Někdy odpoledne parkujeme auto nedaleko městečka Malga Ciapela (1475m.n.m). Přebalujeme batohy, debatujeme co vzít a co ne. Poté vyrážíme na chatu Falier. Odtud krásně vidíme na jižní stěnu Marmolady a přestáváme věřit, že zítra začneme lézt – horní polovina je mírně pod sněhem a dolní polovina dost mokrá. Nemáme chuť být ještě vzhůru a tak uleháme do svých spacáků v jeskyni asi 15 minut od chaty. Čeká nás příjemná noc ve 2100m.n.m.
 
Objev na Zábrdívíce...
Ahoj!
Podávám zprávu o tom, co jsme objevili minulý víkend, když jsme se vydali lézt k Zábrdskýmu mlýnu. Věnováno Honzovi, protože mi uháněl, abych příspěvek vložil, a protože nám půjčil průvodce do Jury.
No a takhle Honza stoupal!
 
Milá maminkovíce...
Milá maminko,
tak si představ, že minulý týden mi volal náš hodný strýček Roman, ať s ním jedu na výlet. Do Ádru. Nejdřív se mi nechtělo, ale když strejda řekl, že tam bude pěkně, že mě vezme do toho veleslavnýho panelákovýho sídliště v Teplicích a Adršpachu a že mi to tam všechno ukáže a že mi dovolí dát si večer něco dobrýho na zub a že prostě všechno zařídí, tak jsem byl strašně moc rád a řekl jsem že jakoby s ním pojedu.
Večer před odjezdem jsem si raději zašel za kamarády z debatního kroužku Restaurace Na Rudě, a povídali jsme si víc než jindy, to pro případ, že by všechno bylo přeci jen než strejda Roman říkal.
Cesta tam byla moc zajímavá, hlavně protože všude překážely ty popadaný stromy, každou chvíli nás vezli autobusem,místo vlakem a nejvíc jsem se nasmál, když do toho záchrannýho vlaku zapoměli vzít do busu hlavně toho pána,co řídí lokomotivu a museli se pro něj vracet. No,ale po šesti hodinách už jsme se radostně objímali se strejdou Romanem pod těma vysokánskejma skalama.
 
Dan Osman (test vložení videa z youtube.com)více...
Udělal jsem si trochu času v práci a podíval se na možnosti zviditelnění videíí na našich stránkách. Uvádím několik příkladů, jak to může vypadat.

V první řadě jde pouze o odkazy na jiné stránky, kde je video uložené, takže na náš web se nic neukládá (tedy žádné video).

Za další pak je potřeba znát princip, kde videa uložit a jak získat na ně odkaz. Každý web, kde se videa ukládají, poskytuje odkaz na toto video v růzbýc podobách, kderé stačí uložit jako prostý text, odstavec, do vašich článků.
 
Pan Krupičkavíce...
Ve čtvrtek 7.května na Bradech u Jičína měl pohřeb Vladimír Krupička, pan horolezec, kterého jste měli možnost někteří z Vás také poznat.
Jeho chaloupka pod Mouřenínem zůstane zatím opuštěna, ale jak jsem řekl v kapli na Bradech, pokud si někdo posedí na lavici u chaloupky, chvíli se zamyslí, zasní, tak tam někde v sadu, třeba u starého stromu Holovouzského malináče ten Vláďa bude a někde o kus dál jeho stoletá maminka, babička Krupičková.
 
Kolem Čech. Jílové - Rumburkvíce...
Kolem Čech – Pátá etapa
Jílové – Rumburk
7.5. – 10.5. 2009
Dodrželi jsme podzimní dohodu a vyrazili na další etapu hned z jara. Jirka, Eva, Petr, Vláďa a Vráťa začli s pochodem v Jílovém, přes Děčínský Sněžník do obce Maxičky. Já přijel později a tak jsem šel z Děčína přímo do Maxiček podél potoka Ostružník, sešli jsme se v hospodě U dřeváku. Kousek za Maxičkami jsme si ustlali v borůvčí, pohodová noc, ráno tradiční pyromanie, polévka vařená na ohni.
 
Matouš je na světěvíce...
Hrdinové se rodí ve slavné dny. A tak se stalo. Dne 8.5. 2009 v 11:39, v míře 50cm a váze 3,2kg přišel a vybojoval svou první bitvu, vylezl první cestu a svým mocným hlasem donutil všechny kolem sebe plakat. Dali mu jméno Matouš.

Na svoje narozeniny bude mít Matouš i jeho rodiče vždy volno...
 
Frankenjura - nová - bez hledánívíce...
Frankenjura - nová – bez hledání

1.-2.5.2009

Honza N., Raďas, Horst, Adam, Iva
Oblasti:

Hoherfels

Hohe Route

Rifler

Plecher Wand

Hartensteiner
 

<~1~2~3~4~>