100 let LKP

Tak jsme tu stovku důstojně oslavili

4. října 1907 vystoupili soustavou komínů na vrchol Mnicha v Prachovských skalách studenti reálného gymnázia v Jičíně Josef Hendrych a Josef Kubín. Nedlouho před tímto úspěchem založili spolu s dalšími Lezecký kroužek Prachov. O tom, jak je pronásledovali hajní, jak jim hrozilo vyloučení ze školy za nemravné chování ( sport jakýkoliv nebyl důstojný studentů), se opakovaně píše v úvodu lezeckých průvodců.

V sobotu 22. září se nás mezi Amerikou a Drážďany sešlo hodně přes sto od věku batolecího až do pozdního stáří. Chvíli se řečnilo, chvíli křtili Zdeňkové – Koťátko a Petráň nového průvodce. Na závěr setkání vystoupili dva mladí lezci v dobových kostýmech stejnou cestou, jako zakladatelé na Mnicha. Jedním z nich byl pravnuk Zdislava Mazáčka, který byl z prvních členů LKP.

Odpoledne jsme se sešli v Biografu Český ráj, vzpomínali na ty, kteří již s námi nejsou, vyznamenávalo se za života i in memoriam , promítli jsme si pár filmů z historie. Dva z nich byly skvosty filmového archivu ze třicátých let, kde odvážní lezci stoupali na Krkaviny směle bez lan.

Večer uspořádal Zdeněk Petráň spolu s mladými umělci pod údolní stěnou Americké věže koncert chrámové hudby na památku všech, kteří se oslavy již nedožili. Po hodince piety a pokorného rozjímání jsme se přesunuli na Blata a tam vzpomínali na již nepřítomné kamarády hlučněji a veseleji.

Přidávám pár fotek.
Mirek N.


Tak tady to onehdá všechno začlo ...

Pan Vladimír Krupička řečený Kvído

Pan Luděk Ondřej řečený Bouda.

Koťas s Petráněm křtí nového průvodce

Zdenda Petráň Žufužík zvaný, míval asi o 30 kilo míň, ale furt mu to leze skvěle.

Pepa Linhart dlouholetý předseda HO Jičín a Ruda Klíma

Výstup se zdařil i v ponožkách, v pohorkách to nešlo

Taky inventář: Slavoj Kameník, Budka, J. Koudelka, Ťomíno Rejlek

Krupička líčí, jak lezli s Mirkou (jeho žena vlevo) údolní Drážďany za 20 minut. Vzadu se culí Koťas

Vida vida ,Kubín s Hendrychem opět mezi námi

Nově odhalený Pelíšek, pohanský bůžek skal. Inspirace Nový Zéland.Paráda

<~1~2~3~4~5~6~7~8~9~10~11~12~13~14~15~16~17~18~19~20~>