Matterhorn?

Ne. Vše jináč.Jó, ti skalkaři, vytahnout je do hor je dřina. Uvažuji i o průvodci. Ááále přece jen Raďas, Vašík, Zdenda kývli. Jupíííííí. Někdo je připraven, já chtěla víc. Proto i kurz lezení v Tatrách, který jsem nazvala „Rambo 8“.

Vybrat termín pro Matterhorn nebylo lehké. Kluci museli nahlásit dovolenou dost předem. Jediné, co nám mohlo nahrát byl úplněk. Takže týden 5.-13.8.2006 jedem.


5.8.


Cervinie, 14 hodin autem, 1050km. Přijíždíme před 18h. do městečka. Matterhorn je krásně nasvícen sluncem, nasněžen čerstvým sněhem a vrchol samo v mracích. Na pohled nádhera, na výstup hrůza. Jdeme na I. a již na dveřích je cedule, že bivak je zavřený a výstup je zakázán. Od h. vůdce se dozvídáme, že je to nejméně na týden. Přejíždíme do kempu v Gressoney. Další plán byla Monte Rosa. Nu což, můžeme tam pobýt více dní.


Matterhorn

6.8.


Jdeme jen na krátký výšlap. Odpoledne měníme obsahy batohů na zítřek na Rif. Gnifetti. Mám dilema. Mám tam zavolat? „Nééé“, odpovídám sama sobě. „Dyť je to chata jako kráva“.

... Spíme schovaný za autem na parkovišti. Můj žďárák má na sobě obrovský nápis HELP. Bylo by dobrý, kdyby ráno na to přiletěl vrtulník.


Nezbední kluci

7.8.

Uáááááá – vrtulník je nad námi. Šmarjá, co se děje.

Klíd, bylo tam auto se zásobami a on je nabíral.


Ten co mě vyděsil

Naše ležení je v blesku sbaleno a po snídani vyrážíme. Je tu možnost lanovky, ále my nééé, my máme nohy. Počasí je a má být sluníčkový. Všichni jsme v pohodě na jedné vlně. Máme nastoupáno 300m a zíráme na zatarasenou cestu s výhružným dopisem pouze v italštině a deseti značkami se zákazem vstupu. Zahlédli jsme nahoře i někoho s dalekohledem (chyběl už jen odstřelovač). Dochází nás dědohoral a potvrzuje nám zákaz. No teda, to je silná káva. Takže, dolů, vypláznout 7,5EUR a lanovkou na Gabiet = je 11h. V 15h. jsme na chatě a máme dobrý pocit. Stojíme frontu na ubytování.

Plesk, to není možný.

Nemáme rezervaci a chata je obsazená na pět dní. Ženem na Rif. Mantova, která je o 200m níže. Chatař vyděrač nás bez jídla ( 47EUR ) nechce ubytovat na poslední dvě místa. Spali bychom čtyři na dvou a zaplatili za čtyři. Ani to nezabralo. Sedíme tupě před chatou. Po smršti nadávek provádíme výplach slivovicí a soukáme do sebe jídlo, které nikomu nechutná. Po čtyřech hodinách jsme v 21h. opět na P. Spíme na stejném místě.

Hledám pozitiva: vydřená aklimatizace.


Jo a květena z lejna

Ani já nemám chuť něco plánovat. Mám i obavy, že chlapi s tím cvokem, už opravdu nikam.

Máme sebou i lezky, tak mě napadá přejezd do Saas Grund, kde je kaňon a dost dobrejch cest.


Monte Rosa

8.8.


Přejezd schválen, chlapi v pohodě. Uf, to se mi ulevilo. Detail, ani nedutám, snad najdu ten správný kemp. Jo, mám ho. Jupíííí. Všem se skalky líbí. ÁÁ ty sociálky. Je zase dobře.


Onen slibovaný kaňon

Dokonce, že bychom ještě něco zkusili?? Měním taktiku a zamlouvám nejdřív nocleh na chatě a teprve pak volíme kopec. Kde vede lanovka, je plno. Hurá, Mischalbelhütte ve 3329m je volná.


9.8.


Je stále krásně a my lezem v kaňonu. Odpoledne se Vašík vrací do kempu. Je mu blbo. Večer je blbo i Zdendovi. Údajně z vody. Zítra chceme vyrazit na chatu. Vašík to rovnou vzdal a Zdenda, že uvidí ráno.


10.8.


Zdenda je O.K. Vašík nám dělá taxikáře. Veze nás do Saas Fee a pak se vrací zpět do kempu. Na chatu vede cesta po hřebeni a my rychle nabíráme výšku Kolem se začíná povalovat mlha. Jsme na chatě v 11h. a máme spousty času. Píšu deník vrcholník a pak jdeme obhlídnout zítřejší trasu. Pokračuje dál hřebenem. Jdeme brzo chrnět. Raďas se Zdendou se mluvením o jídle vytočili k nezvladatelnosti a ještě než usnuli, tak si živelně sežrali zásoby.


Zítra Nadelhorn 4327m.


Raďas se Zdendou pod chatou

Ledovec trhanec

Mischabelhütte

11.8.


Chatař všechny budí ve 3.30h. Nemáme snídani a nechceme se motat mezi ostatníma. Vyskakuji jen pro horkou vodu na čaj a šup zpět do pelechu. Vyrážíme v 5h. Je trochu sněhový poprašek a ti, co šli před námi z toho udělali pěknou klouzačku. Místy je třeba lézt po čtyřech. Před ledovcem doháníme ranní skupinu. Sotva vystrčili nos na plato, tak se vraceli, že je jim zima (elasťáci s vůdcem). Za větrem jsme se zakuklili, zamačkovali a navázali. Přes plato to bylo bez trhlin. Začíná svítat. Je mlha a moc toho vidět není. Víme, že ze sedla Windjoch se jde zase po hřebeni až na vrchol. Potkáváme další skupinu co se vrací. Raďas se pídí, jak je vrchol daleko a oni, že neví, že je jim zima a nahoře nebyli. My zakuklenci jsme v pohodě, viditelnost – docela jo a výškoměr má taky svou roli. Jdeme těsně vpravo vedle hřebene po ledovém svahu. Vidíme kříž. Funí silnej vítr a jsme pod palbou ledových koulí. Raďas přemlouvá zmrzlý foťák k akci. Chudák, technika, chrčí a pomalu a nerada sune objektiv ven. 2x cvak a rychle dolů. No, zas tak rychle to nešlo. Museli jsme se trochu jistit. Vítr je drsoň a vůbec nás nešetří. Zdenda má namrzlej obličej a Raďas mlátí namrzlejma řasama jak mrkačka. Jakmile jsme trochu kryti, škemrám o chvilku na pití a rychlou kalorii. Už šilhám. Vše v poho, přestáváme namrzat. Ostatní šli po hřebeni a asi tam dostali zabrat, páč jsme se vraceli z vrcholu mezi prvníma. Po 6h. jsme na chatě. Mlaskáme si u výborné zeleninové polívky a lejem do hlavy kýbly čaje.Kua kucí, ty hory jsou krásný!!!!

Loučíme se se skvělým chatařem (nocleh 13EUR) a mažem za Vašíkem. Sestup celkem 2770m. Přiznávám, že i já jsem krapítek znavena, páč bych byla jináč Nesmrtelná teta. Nebo, že by jóóó?

Vašík na nás čeká u cesty v Saas Fee a společně se pěšo vracíme do kempu. Už i dole je chladno. Jdeme ještě na pivko. Je nám zima. Teplá sprcha, spacák, jsme tuhý. V noci prší.


Zdenda se prokousává melhou

Vrcholovka

Moc místa tam nebylo

Zpět v sedle

Soutěž o řád Zlaté vařečky

12.8.


Sobota – chceme už domů. Třešničku na dortu jsme měli. Těstoviny na zeleno, žluto, červeno taky. Přestalo pršet. V klídku balíme. Obloha se trhá a je vidět nově zasněžené vršky.

Kotvy zvedáme něco před 10h. Je zase zataženo a projíždíme slejvákama. Mně to ále neva, páč mě, mě je dobře. Kucí díky.


Raďasovo image - bez nich by byl nula

<~1~2~3~4~5~6~7~8~9~10~11~12~13~14~15~16~17~18~19~20~>