"Přátelé, kamarádi..." - víkend v Tisé


Exkurze dívčího zájezdu zdravotní školy do skalního města bohužel krátkodobě paralyzovala řadu našich hrotových lezců. Nicméně i tito zocelení horští vlci byli po několika hodinách opět schopni začlenit se do běžného života, t

24.6. Dalšího z pravidelné série relaxačních pobytů ve skalním městě se zúčastnili: Luky, Káťa, Roman & Roman, Blanka, Margita, Raďas, Petr, Ondra.


..."podívej Káťo, tááámhle je taková kaplička a tam jsem krátce po válce jako malý chlapec chodíval na borůvky..."

Zájezd byl hodnotný i lezecky. Petr medituje po překonání Jižní cesty (7a).


V průběhu výkonu došel k názoru, že přílišná členitost stěně škodí a vylomením jednoho z klíčových chytů dal podnět k její reklasifikaci.

Opět lezení a to dokonce jeden z nejvýznamnějších momentů. Lukáš promýšlí svůj další postup v dopolední sérii 7a - 7a - 7a - aaaaaach to bych spal...

Z tréningového hlediska byla výprava pojata dvoufázově: v rámci přípravy posiluje Luky zvedáním obýváku i s předsíní. Roman se zakoupením piva značky Kelt (v duchu sloganu "síla v nás") vyhýbá namáhavé fyzické přípravě.


Obě přítomné dámy aktivní borce disciplinovaně motivují obdivnými povzdechy.

Při vstupu do skalního města netrpělivě hledáme pokladnu, abychom s radostí přispěli co nejvyšší částkou do rozpočtu obce Tisá. Živě diskutujeme nad výší obnosu a doufáme, že radní vstupné opět zvýšili.


Pouze nešťastnou náhodou kasičku těsně míjíme, nicméně se jednomyslně zavazujeme uhradit vstupné zpětně, přesněji řečeno příležitostně - složenkou. Starosta potřebuje nutně pozlatit kliky na radnici.

Rázovitá postavička skalního města, obecní blázen Němý Jóna. Za pětikorunu metá kotelce a předvádí roztodivné žertovné kousky.

U morálově náročnějších cest se nám podařilo vyvinout progresivní metodiku: vrhání lana s upevněnou námořnickou kotvou vzhůru k prvnímu (ideálně druhému) kruhu kritické cesty.
Technika se skvěle osvědčila.


Snímek dokumentuje zkoušku pevnosti zaklesnuté kotvičky v Cestě bez zábradlí (7b), kterou poté s lehkostí překonal.

Společensky vyhrocenější situace nastala ve chvíli, kdy Káťa delší dobu obdivně sledovala Romanovi atletické výkony v zrdcadlově hladké plotně. Což Luky nesl značně nelibě a s podrážděným brumláním ...sakra,mám já tohle zapotřebí...přece tady nebudu nějakýmu masírkovi hrát druhý housle...


Situace se nepatrně stabilizovala pouze díky Kátinému vemlouvavému chlácholení a uklidňujících obdivných poznámkách všech lezců na adresu zneuznaného borce...

Především psychická náročnost pískovcového lezení způsobila trávící problémy několika členům výpravy. Byli jsme svědky několika kritických situací, které byly řešeny mnohdy nestandardními postupy. Zkrátka i pískovcové terény si často žádají yosemitské techniky. Ovšem pozor Margito, žádná spára není bezedná.


Roman, Margita: Jemný sokolík, 7a. Na základě zdokumentované situace (snímek) později přejmenováno na Blátivá plotna, 8b.

No a mimochodem... ...Luky vytáhl bravurně kultovní místní cestu R.U.R. (VIIb). Moc krásně, ladně a s velkou rezervou. Nám čumilům, ve chvílích kdy jsme to sledovali, přicházely na mysl výrazy jako -bravurní-, -excelentní-, -dokonalé- atd. Díky za tu podívanou!

<~1~2~3~4~5~6~7~8~9~10~11~12~13~14~15~16~17~18~19~20~>