Léto 1969

Léto 1969
( Woodstock, …. a co my ???)

Se z toho asi zvencnu ! 13. den ve službě, to už člověka napadají všelijaké myšlenky, možná i geniální. Navíc venku fantastický léto. Kolik už jich takových bylo? A od rána mi tu v rádiu vykřikujou, že je to čtyřicet let od festivalu ve Woodstocku.
Tak to jsem měl čerstvě po maturitě, svět mi chvíli ležel u nohou, pak jsem se nedostal na medicínu, rána pod pás, netušil jsem, co jiného studovat, když na humanitní obory to bylo beznadějně plný a rovný čáry a přesný čísla, pro mne nebyly. To léto jsem moc s tátou nemluvil a ani jsem se pro jistotu doma moc neukazoval. Byl přesvědčen, že ti horolezci jenom chlastaj a nic rozumného nedělaj a tím pádem ze mě nikdy nic pořádného nebude.
Na brigádu jsem chodil k panu Loskotovi, to byl pokrývač, důchodce a pomáhal jsem mu překládat eternitové střechy na předválečných vilkách pod Čeřovkou, které on jako mladý mistr pokrýval. Po práci jsem sedl na kolo a alou na Prachov, s Picanem a Vojtou, no a o víkendu nebylo, co řešit.
Lezli jsme, pili jsme, vyřvávali u kytár, spali za cukrárnou na jehličí, někteří chodili do bivaků pod Hradeckou a k Rišelce.
Stihli jsme nezapomenutelný výlet do Tater, tábořiště na Zeleném plese, sníh v létě, historky pamětníků, bloudění a šťastné návraty, večerní přetahování a nesmělé pokusy o pokrok v tápání směřujícím k rozšíření sexuálních dovedností..
Také jsme vyjeli na motorkách do Německa, přesněji NDR a vylezli na několik pískovcových věží, které jsou tam asi třikrát vyšší než na našem Prachúvku. To jsme byli Kingové !!!!
Režisér Knotek točil půlku prázdnin film o lezení na Prachově, my jsme pomáhali, někteří si i zahráli hlavní role ( Bedřich Horák, Václavové, Ďoubal a Cajthaml). Za režisérské peníze jsme se mnohokrát opili. Některým to zachutnalo natolik, že dnes již s námi nejsou, nebo o tom pořádně nevědí. Škoda, byla s nimi legrace.
Ve Woodstocku se střídaly kultovní kapely a zpěváci, hulila se tráva a baštilo LSD, my jsme si stačili s kytarou Milana Enta, pivem a rumem, melodickými a zvučnými hlasy Mocana, Lochnese, Rusáka, Kořaly, Jardy Jáněho, Ťafky, Franty Oubrechta, Surovce, Bédy Skály, Živnýho, Singra, či Šmejce a dalších. Znali jsme předlouhý seznam, českých sprostonárodních“ , klasiky trempské,začínající vlnu country, takže o půlnoci jsme ještě zdaleka nebyli u konce.
Kolem půlnoci přijížděli na kontrolu „příslušníci Veřejné bezpečnosti“ jinak též „Esenbáci“ zvaní. V létě 69, bylo to přesně rok poté, co nás „bratrsky osvobodila vojska Varšavské smlouvy“, jsme si ještě mohli z plných plic zazpívat a s chutí na celé skály zařvat:
„ Husák je vůl, Husák je vůl, Husák je velká kráva….“ V dalších strofách se objevili: Bilak, Gomulka, Živkov, Brežněv, Kapek a další“. S hlídkou VB to nehnulo, nenápadně si s námi pobrukovali.
Jo, léto Sixty Nine??? Věděli jsme? Nevěděli, pár kamarádů odjelo do Alp a poslali pohled z Kanady, nebo Austrálie. Jen jsme tušili…., ale nevěřili. Bylo to pak dlouhý, ne moc radostný, pro někoho tragický a ničící veškeré plány i celý budoucí život.
Z Woodstocku 69 vydávají 5CD a DVD, asi bych to celý nezkouknul, ale ty písničky u těch jsme dospívali a podobně i naše děti. S tátou mluvím a hodně rád, nedopadlo to, jak si představoval.Našel jsem mezi horolezci kamarády na celý život a i tu medicínu jsem nějak zvládnul, když s ní už pětatřicet roků živím sebe a blízké okolí.
Z léta na Prachově 69 zůstal asi dvacetiminutový film v archivu ČT, nevím, jestli se kdy odvysílal, ale myslím, že jsem ho tenkrát v tý černobílý Tesle viděl. Poté zmizel v trezoru a Vašek Cajthaml a pan Čeřovský ho někde „vyhrabali“. Jmenuje se tuším „Neděle v Ráji“.
Tak nějak mlhavě si to léto pamatuji. Že už je to čtyřicet roků ? Dal bych si to ještě jednou, pane vrchní !!!!
„ If you´ll go to San Francisco, be sure to wear some flowers on your head ….“

15. srpna 2009 Mirek Novotný AUTUN Burgundsko Francie Evropa

<~1~2~3~4~5~6~7~8~9~10~11~12~13~14~15~16~17~18~19~20~>