Naranjo de Bulnes 2519m - Pyreneje, Verdon - J. Francie

Naranjo de Bulnes 2519m – Pyreneje

Verdon – J. Francie13.06.-02.07.2009

Joskin (Neratovice)+IvaPokud jde o hory, stačí zadat kótu a VALÍM. Rozhodnutí padlo tři týdny před odjezdem a příprava včetně mě…(a děláš něco? A sežeň! A ušij! A zjisti! A lez!) a ODJEZD.

13.-15.6.

Valíme směr Arenas de Cabrales – Národní park Picos de Europa - Puente Poncebos. Sebou máme téměř expediční výbavu: vše na všechno a jídlo na tři týdny. Vynáška do hory (já svini, Joskin bachyni) se konala 2x a totéž samozřejmě dolů, což nám přineslo obdiv domorodců a zkracující se časy. Jsme u chaty Urriellu v 1953m. Blízko je pěkný bivak 1+k+k s možností vodního zdroje na chatě.


Naranjo de Bulnes

To vše nahoru

Rosný bod 100%

Joskin na máááx

Ovečky, co mi sežraly koření s pixlou od kinofilmu

Naranjo de Bulnes

Naše 1+K+K, v pozadí chata Urriellu

16.6.-24.6.

4x ze všech stran na vrchol na Naranjo de Bulnes:

Cepeda 6+, 350m, zajištěno štandově, občas skoba rezka

Joskin tahá, já uklízím a hnedle u prvního jištění zmrtvím vklíněnec. Jsem poslána do daleka a tato vzdálenost mi v dalších tisíci případech pomohla ono jistítko vždy uprosit, aby vylezlo ven. Pod vrcholem je skalní průlezové okýnko (bacha, není pro velké hrudní koše).


Cepeda

Průlezové okno pro žížaly

Rabada Navaro 6a, A2(6c+), 750m

Vstáváme v 5h, nástup je nám znám, ale, ale překvapeníííí, jsou tu natažený fixy . Nevadí valíme. Joskin je nalezlej do cesty. Jenže přichází fixáci a my je pouštíme, aby nám nefuněli na záda. Hrabou se tam dost dlouho, ale my taky. Mraky jištění po svejch a velké zdržení je tu. V 19h Joskin velí bivak či slanění!?! A pokud bivak, tak tady, dál nejdu. Meteoprognóza na zítra je polojasno, zásoba vody polosucho, stav duše jasno. Bivak TADY byla sklouzávající polička 20/60cm, s vybavením dvojžďáráku, péřové vesty, goráčovky, kulicha, nohy ňák zavěšený do smyce, hlava zapasovaná mezi zatěžkané smyce – tím byla i půlena, zadek střídán na L+P a to vše 11hodin za nádhernýho západu, zpěvu české mantry a mikrospánku. V 6h snídaně ve visu, pár odpočítaných loků, čůrat není co, ve střevech se mi dělaj granule, tak co tady – VALÍME dál. Šroubujeme se úzkými komíny. Pořád mi něco dře, drží, nepustí . Jupííí, vrchol, foto, slanění z druhé strany, umejt, večeře, spim. Joskin pochopil můj relax, vstáváme v 10h. Po polední snídani jdeme pro další matroš k červené Barušce. Boříme se do deštné mlhy a dole skoro prší.


Rabada Navaro

Náš bivak

Vize z bivaku - číšník se zmrzlinou

II. den

Spali a spali

II. vynáška

La vía normal 5-, 155m

Krásná i pro bloudila čitelná cesta


Moře z vrcholu

Pidal Cainejo 5+, 450m


Slunce v nádechu

Mé lázně

Hora nás pustila 4x k sobě, dala nám jen to dobré a kdo ví, ví, že je čas odejít, aby se mohl zase vrátit.
Živly nám byly nakloněny a přesto, že celá Evropa byla pod přívalovými dešti, my se měli dobře a vše nám tady vyšlo. Vůbec se mi odtud nechce, ale…25.6.-30.6. kaňon Verdon

Přejíždíme do Verdonu. Zůstáváme na jednu noc v kempu s dobrou cenou a teplou vodou. Tady necháváme k uložení nepotřebné věci v kanceláři (skříň na to neměli a mít nemohli). Díky Márovi
tušíme co, kde, jak. Hledání cest je tu trochu tápáním. Co jsme si našli, to jsme vylezli a to v této oblasti je to nejdůležitější. Musí se tu nejdřív slanit, aby se mohlo vylízt. Ve stěně nás jeden den chytá buřina s kroupami do přilby. Chybí nám poslední dýlka, takže valíme proti proudu krup, vody, hlíny a totálně prolitý máme vrchol – parkoviště s Baruškou. Skupina Čechů, co byli pod námi, byla nucena k ústupu a pěšky v lezkách tahli kaňonem. Tvrdá škola, ale nijak je to nepoznamenalo.

Něco z Verdonského deníčku: klasik Joskin si vybral a našel krásnou cestu: Demande VI.A, 320m. Vstáváme v 6h, abychom stihli výlez do odpolední –časté buřiny Závěrem je tu komínová orgie (tady si musel heknout každej, takže já o trochu dřív…) . Je to nádherná cesta.


Nás je víc, naše je i cesta

Nejdřív dolů, pak nahorůů

Dravci si hrají s poryvy

Hledání

Výlez u Demande

Nosorožec Verdonský

Komínové nekonečno

Klíčový chyt

Relax v kaňonu

1.-2.7.

Valíme domů. Najeto přes 5000km, co jsme chtěli,to jsme měli a za to vše já děkuji všemi směry, páč to vše není samozřejmostí. Byl to Joskinův projekt a jsem ráda, že…


Poslední noc

PS: Joskine díky

<~1~2~3~4~5~6~7~8~9~10~11~12~13~14~15~16~17~18~19~20~>