Poslední mušketýři Athos a d’Artagnan – díl 2. Dobytí Bastily Arca

Jak už to bývá u našich hrdinů zvykem, nezahalí a řádně lijou s myšlenkami na přenádhernou cestu za sluncem jižních italských hor a setkání s hordou krvelačných potem zmlácených nepřátelských metrů vertikálního plazení.

„Dobytí Bastily jižní provincie Arca nebude jen tak lehkou záležitostí…hic!“, škytl povzneseně Athos.

„Úkol hodný pravých mušketýru, příteli“…dodal d’Artagnan a hlava mu upadla na stůl.

„Ti mladí dnes neumějí pít“, povzdech si Athos, „a přesto tento patří k jedněm z nejlepších“.

Je čtvrtek ráno, noc se ještě halí chladivou mlhou a nebe se dá znát prvními náznaky vycházejícího slunce. Kočár nabírá oba naše mušketýry a cestou nabírají ještě dalšího dobrovolníka z řad španělské hordy, který zběhl na jejich stranu a poskytne potřebné údaje o tamějším kraji a řádně odlehčí atmosféru jejich dlouhé cesty. Seznamte se přátelé s donem de la Pajerem. Opravdu netrvá dlouho a zásoby povzbuzujícího moku, začali značně řídnout. Atmosféra v kočáru nese vůni dechu opilých mužů jež prolíná nesčetné historky, které řidiče nutí kolikrát i zastavit. Abych nezapomněl na rozhodně ne bezvýznamné členy výpravy v dalším kočáru, kteří jedou zcela inkognito v utajení. Jejich lordstvo z řady nejvyšší šlechty, kteří dosáhli takové úrovně, že jim udělen status krále a královny. Spolu se Svými syny se na dobrodružnou výpravu vydal sám Lord Dan a jeho paní Iva z Táborské Bastily zvané pevnost Táborjard. Lord Dan, vyznamenán nejvyššími řády za statečnost a oddanost svému králi, sám sobě, poctil naše mušketýry svou přítomností.

Co dodat. Krátce po hodině obědní dorazily na místo zvané La Gola. Průjezd vinicemi už tak stačil na to, aby zpozorněli a probudili se ze svého bujarého stavu. Ale to co následovalo, nikdo z nich čekat nemohl. Místo bylo zcela bez poskvrny zhýralých masových leštičů vertikál. Pouze sem tam se objevil potulný.

Místo zarytých nepřátel zde nalezli přívětivou přátelskou duši na absolutně kolmých zcela zvláštním způsobem vytvořených dílech. Nešlo de už ani tak o množství, ale o to, projít a pochopit tato díla. Dojem byl zcela ochromující.

„Ten pád ve stylu orla byl opravdu výtečný“, pochválil Athos d’Artagnana, „a to mučení v té pluskové osmě, to musela být paráda“ ještě dodal.

Don de la Pajeros se rozhodně nechal slyšet také, „Velice zvláštní struktura“.

„Je ale pěkné vedro. Lepím jako lízátko“. Z Lorda Dana lilo jako z čuněte, což na šlechtu rozhodně nebylo zvykem, aby se nechali vidět v takové situaci.

Díla nazvaná Serpenti Volanti (6a+), Madame Da Ment (6b/c), Criticatutto (7a+), Basloc (5c), Pance Grosse (6a+), Ladri di Grasso (5c/6a), Lavastoviglia (6a+) si rozhodně nemůže nechat nikdo ujít.

„Na místo velkolepé bitvy se zdá to bude výprava čistě za uměním.“, pronesl Athos, když se vydali do nejbližší krčmy.


„No, příteli, to si rozhodně dokážeme užít.“, dodal Don De La Pajeros.


Druhý den po značné vyčerpávající noci, splakem na jazyku po jižním Italské víně, se všichni zadívali na Bastilu Arca a řekli si, že počká do příště. Teď se jede do horských bučin jižních strání Sarche.

„Vyrazíme na jižní stráně Noriglijské. Slyšel jsem velkolepé příběhy o tamějších dílech. Obloha je mírně zatažená a to tam prý je nejlépe vidět.“
Ostatní s Athosem souhlasili a tak se vyrazilo.

Rozdělili se na dvě skupiny, kdy Athos využil možnosti více se začlenit do šlechtického dvora a d’Artagnan s Donem De La Pajerem šli na nižší stráně, kde jsou díla nejúžasnější.

Až oči přecházeli, umění ve stylu Monni sprint (6a+), Penta (6b), Diapason (6a+) prostě nemá obdoby.

Ticho střídané hekáním Athose, vystřídalo bubnování deště, který byl sice příjemným osvěžením v tomto horkém dni, ale ukončil jejich kochání se s díly.

To vše bylo v dopolední čas a bytek opdpoledne využili ke zkoumání Arca a pro příští dobytí Bastily sbírali cenné informace. Athosovi se podařilo získat jeden velice vzácný artefakt, zatím co Don de La Pajeros málem pro jiný artefakt přišel o ruku.

Následující den nebyl vůbec přívjetivý a tak se osedlali koně, nasedo do kočárů a spohledem na Bastilu Arca uháněli napříč dalším dobrodružstvím.

Jeden za všechny všichni do jednoho...

<~1~2~3~4~5~6~7~8~9~10~11~12~13~14~15~16~17~18~19~20~>