Bernské Alpy 9.7.-18.7.2008

Karban, šachy, minové a lavinové pole

Potřebuju si vyzkoušet plnou polní do Nepálu včetně testů mé výbavy a o potřebě zdrhnout zase do hor nemluvě. Domluva s Crosbym je rychlá. Odjezd, koho a kde naložím je taky jasnej, takže, Baruško---hyjéé.

9.7.2008 středa

V 5h směr Plzeň, tady nabírám Jakuba se Standou. Crosby údajně přiskočí v Churu, kam měl úmysl se dostat stopem. Jenže Crosby volá, že zkysnul v Innsbrucku pod skokanským můstkem, že nestíhá přesun a čeká na Schell pumpě, která se nedá minout. Viděli jsme můstek, projeli po dálnici Innsbruck 3x tam a zpět a Crosby nikde. Dopadl víc do centra, takže po zmapování města jsme ho už opravdu neminuli. Valíme dál, Baruška statečně bez chlazení stoupá a klesá (Furka Pass 2450m, nebyl jediný). Uff, po 16hodinách jsme v Fieselieliertalu 1100m, kde domlouvám parking s místňáky. Crosby a Standa si rozkládají domácnost a dělají si stravovací jasno. Já s Jakubem mám jasno již z domova. Má výbavička na 10dnů váží 27kg a to jako mazánek (křehká žena) nenesu stan ani lano. Vyrážíme ještě na noc do terénu. Chaloupka,kůlna s listím, kousek za vsí objevena a námi obsazena. Chlapi ještě hodují, já padám do listí.


Maskované nalodění

Sběr Crosbyho v Innsbrucku

Vrátka vpravo nahoře, tam jsme vběhli na lože

10.7.2008 čtvrtek

Je krásné ráno, snídaně. Vyrážíme v 9h. Jsem ráda, že nejedeme lanovkou. Mám ráda výškové proměny přírody. Míjíme chatu Gletscherstuben a Märjelensee 2300m. Za chvilku jsme na vyhlídce odkud sestupujeme na Alegletscher. Ten přecházíme napříč do údolí Mittlerer Aletschgletscher. Tady jsme se trochu zapráskli v nepříjemné suti do které jsme si vyběhli. Nikdo neremcá a to já si považuji. Crosby by rád až na Mittelaletschbiwak 3013m, což je 1900m jen převýšení a já si musím přiznat ve 2200m, že toho za dnešek mám dost. Je tu poslední travnatej plácek, ze kterého se už nehnu. Chlapi taky padaj na záda a leze z nich, že jsou taky hotový. Chichi, čekali, až to řeknu já. V noci mi lítá myš kolem hlavy, což mi nedovolí usnout.


Jezdí tu něcóó?

Fieschgletscher

Crosby+Standa při královském dělení

Märjelensee 2300m

Aletschgletscher a vlevo Matterhorn

Naše tlupa na vyhlídce

Skautíci a sestup k ledu

U ledu

Šup do žumpy

Zase stupy bez normy

11.7.2008 pátek

Vstáváme ve 4h a stoupáme po pravé straně ledovce na Mittelaletschbiwak. Cesta už dávno není cestou a my si chválíme, že jsme to včera zapíchli. Já díky probdělé noci usínám na každém odpočinkovém šutru. Bivak už je vidět, ale ňák se nám nepřibližuje. Crosby protáhl krok a pár metrů pod chatou mi běží pomoct s tou sviní ze zad. Ani nedutám a s prázdnou peláším za ním. Jsme tu za 4 1/2h. Po natankování pohonných hmot jdou chlapi na lehko ještě do sedla Aletschjoch 3629m omrknout nástup na Aletschhorn 4195m. Předpověď nic moc a k večeru se ukazuje, že ještě hůř. Přesto jsme domluveni, že se uvi.


Ranní mobilizace

Aletschhorn 4195m v mracích a nástup na něj ze sedla v pravo

Mittelaletschbiwak 3013m

Poslední trhák pod bivakem

To mám radost, žejste tady. No, my taky

Pohoda nejen nad hrncem

Velkej otazník

12.7.2008 sobota

Ve 2h je kontrola mračen, větru a přibývá i déšť. Šup zpět do pelechu, ze kterého se hrabem v 11h. Realita i SMS zprávy ze všech zdrojů se nám vůbec nehodí. Sygnál jedné čárky se chytal pouze v kadibudce. Jsou tu k dispozici karty a já absolvuji karbankurz, který vrcholí křížovou sedmou. Hlášky, že mám 3x vrtanou sedmu a že se bylo 4x po deseti minutách na záchodě, třásli chalupou.


Mračouni už neví, kde se válet

13.7.2008 neděle

Venku pršosněží a vítr se slušně vzteká. Crosby vymýšlí šachový turnaj. Jak to asi chceš udělat? Chlapi vyběhli a přinesli šachové kameny. Zírám. Šachovnici si vzal do parády Jakub a turnaj mohl začít. Šmarjá, venku je totální hnus.


Kultura ducha

Je pocukrováno

14.7.2008 pondělí

Odpoledne se mračouni mají trhat, úterý a středa má být jasno. Opravdu se počasí vylepšuje a vše co padalo, padat přestává. Mohli bychom stihnout vrchol i přesun ke Konkordiahütten pod Jungfrau. Je rozhodnuto, 5h výstup, 2-3hsestup, to by se mohlo stihnout. Ve 13.15h prošlapáváme nové stopy. Čas máme krásnej, 400m za hoďku. Jsme kousek pod sedlem, kde začíná pofukovat. Přihazujeme bundy, pár loků a šup do sedla 3629m (tak 2m nad námi). Jenže…sníh nad námi se trhá. Vypadá to, že to sjede kolem nás a my budem pokračovat sedlem k vrcholu. Prd. Ujíždí mi i nohy, padám do tmy a jen mi hvízdlo hlavou: končíš. Pak jsem uviděla světlo a snažím se čubičkokraulem udržet hlavu nahoře. Mám obavy o kluky, které v té mlejnici nevidím. Daří se mi držet polohu jízdy po břiše i plyvat hroudy sněhu a pořád to nějak jde. Safra, jak dlouho ještě pojedu, je to věčnost. Stojím, teda ležím. Hrabu se zpod hroudy, co se po mě válí a vidím dva body. Výkřik Standy za mnou. Crosby a Jakub se staví na nohy a Standa za mnou taky dřepí na hroudě. Jste celý? Já jo, řvou všichni. Tak to by Vám mohlo stačit né? Jeli jsme dobrejch 500m a 200m vejškovejch. Předvoj laviny se narval do trhliny jako kráva. Crosby v první chvíli neví, jestli je mezi živejma a dívá se na to zhůry. Jéé, já nemám cepín. Asi mi sjel při plavbě z ruky. Chlapi by ho hledali, ale já to beru jako dobrou daň za čtyři krky a hlásím ústup z hory. Kopec si s námi pohrál a my pokorně mažem dolů. Na chatě se zjišťuje pár modřin, roztržený gatě, bunda. Co dodat? Statistika se diví a já děkuju za všechny. Večer testujeme hlavy a dokončujeme šachový turnaj. Přichází dva Holanďani a my je varujeme.


Naše nedočkavost

Standa

Kousek pod sedlem

Kontrola výšky, odkud že to pojedem?

Jakub, Iva, Standa

Iva, Standa

Crosby

Tady někde je můj cepín

Hrdej Aletschhorn

15.7.2008 úterý

Přesouváme se ke Konkordii. Je nádherně, tak jak bylo předpovězeno. Chci jen turistiku po ledovci, do svahů se mi moc nechce. Chlapi mají dva cepíny, takže podpůrnou berličku mi samo půjčují. Přesun není tak terénově jednoduchý, jak se zdálo a slunce z nás dělá škvarečky. Cestou míjíme asi 10 min, nebo co je to za 20cm červy. Některé jsou řádně rezaté, některé jako nové, čistě stříbrné. Proti lavině jsou však v klidu a my taky. V 18h jsme pod chatou. Necháváme věci pod šutrem a stoupáme po x patrovém schodišti vzhůru k chatě 2850m. Tady snadno lámu chlapy na narozeninové pivo. Mají cuky zkusit zítra Grünhorn. Pivko zasyčelo v hrdle a společné narozeniny byly zapity. Mažem dolů k věcem. Budujeme rovinu pro stany, teda v naší domácnosti obětavý Jakub a víc mě nezajímá. Chlapi se rozhodli, že ve 2h vyráží na Grünhorn. Bez výčitek z toho couvám, ale mám o ně strach. Kolem nás brousí liška. V noci mi šmajdá kolem hlavy a já rychle zachraňuji boty z předsíňky, páč kůže se dá taky žvejkat o odnesení nemluvě.


Naposled náš odtrh

Tak příště

Zmrzlá Ledyho žena

Krása kamene

Ledovec není žádná placka

Ledovrchy

Stačí jedna fotka, abychom neprovokovali

Jungfrau a Mönch

Výstup na Konkordiahütten

Pivo k společným *

Jakub a jeho pečlivost

16.7. středa

Doufám, že si výstup chlapi rozmyslí, ale né, jdou do toho, jen se změnou na Jungfraujoch 3454m. Nemůžu spát, no, aspoň hlídám oheň (tábor). Uff, asi v 8 Jakub píše, že se vrací. Se mi teda ulevilo. Užívám si pohody, kde jsem jen já a liška někde. Mám v plánu koupel, no jo, jenže voda po ledovci se valí až kolem poledne. Nu co, louže je taky dobrá. Na oběd , jak to bývá, jsou chlapi doma, teda u mě. Mám uklizeno a tábor jsem uchránila. Plníme břicha, balíme a valíme dolů, protože zítra má zase všechno padat. Sestup je únavnej a kličkování ledolabirintem chceme mít za sebou. Mám hlad, že bych se kousla i do boty. Jakub má salámek, ale bufet bude až… Konečně jsme na pevné skále pod vyhlídkou, ještě krpál vzhůru a dostanu už sálámek? Ještě se chceme doplazit na Gletscherstuben. Tady dáváme pivko, které mi zcela bourá morálku. Svačinu si tu k němu nechceme vyndavat a plazíme se dál. Hurá máme krásné místo na přespání a hlavně na salámek. Pak stavíme stany, já mám natankováno a pobíhám s foťákem po kraji ze kterého jsem zcela mimo. Obloha se rychle zatahuje a nám je to buřt.


Taky Vás zebou nohy?

Jungfraujoch 3454m

Příčina kolejí na ledovci

Tání nebo pláč?

Konečně na pevné zemi

Stav po 0,3l piva

Gletscherstuben

Jsem vůbec v Evropě?

Salámek se zastavil

17.7.2008 čtvrtek

Ráno jsme zase v mlíkárně. Ve 12h už za deště jsme u Barušky a jdeme se odhmyzit do místních vod. Tasím se s guláškem z konzervy a tím má domácnost s Jakubem končí. Crosby se Standou taky vymetli špajz. Není na co čekat, šup do Barušky a hurá domů. Po 23h si domlouváme nocleh u přátel na faře v Holostřevech. Zírám. I v tuto dobu jsme vítáni opečenou klobásou, pivkem a noclehem.


Opět v mlíkárně

Sestupy si užívám a tankuju

Švýcarské rozmary

Poslední vaření

Co barva, to jeden krásnej den

18.7.2008 pátek

Dopoledne se loučíme s hostiteli a jedeme do Plzně na vysněnou kačenku. Z kačenky vylez výborný guláš. Normál, prostě vše jináč a přesto jsme spokojený, vždyť nám bylo houby zle. Z Plzně odjíždím už sama.


Fara Holostřevy - pohostinnost tu není cizí

Crosby, Jakube, Stando, díky, je s Vámi dobře

Foto: Jakub, Crosby, Iva

Článek: Iva

<~1~2~3~4~5~6~7~8~9~10~11~12~13~14~15~16~17~18~19~20~>