Nostalgie na skalách Moravy – Kružberk

Není lezce původem z Moravy, kterému, když se řekne Kružberk, nebude vědět o co jde. Kdysi jsem zde v obyčejných teniskách, novou osmou, půjčeným sedákem a bez magnesia, zakusil začátky mých lezeckých zážitků. Bez zkušeností, jsem se cítil na mnohé, ale zkušenější mě tahali pouze za sebou. Dnes mohu říci, dobře to dopadlo. Dnes jsou všechny cesty v této oblasti, nepřesahující obtížnost VI, přelezeny, tehdy jsem na ně rozhodně neměl.

V květnovém příjemném počasí se starým pardem balíme bágle, ženy, děti a jdeme si zavzpomínat a prožít znovu pocit začátků našeho lezení.


Druhá délka plotnou

v nástupu

a dále. K vrcholu zbývá ještě kousek bez jištění.

Vybíráme jedinou část masivu, která je volná, ale za to nejtěžší a rozhodně nejpěknější na lezení. Dvou délková cesta s III-kovým nástupem a VI-kovou plotnou. Pošušňáníčko pro lezce.

Krátká pauza, bumbání a papání, pochování nejmenších, ujištění žen, že jsme v pořádku a že ještě chceme lézt.

Vybíráme asi nejdelší cestu vůbec v obtížnosti IV opět dvou délek, ale za to skvostem mezi cestami této obtížnosti v této oblasti. Já první délku, Honza druhou.


Pod první délkou dlouhé IV

Hřeben cesty je fakt hřeben

Protože nás ženy tlačí, že mají hlad a je jim zima, nám je zase příjemně a rozhodně jsme spokojeni, pomalu se balíme vydáváme se na další endorfínovou akci.

Cestou neopomíjíme zastavení v místní hospůdce na kus teplého žvance a zlatavého moku. Potkáváme při tom naše staré kamarády a příjemně prohodíme pár drbů.

Jak jsem zmínil, zastavili jsme se ještě na jednu atrakci, kde jsme si nechali zředit krev napětím a lehkostí přinášející volný pád. Tentokrát se zapojili i ženy a to jste měli slyšet ten řev, zbožňuji to. Koupili jsme si 10 jízd na bobové dráze, ujištění znalými o tom, abychom za žádnou cenu nebrzdili a že nelze vypadnout, jsem si to vážně užil. Ignoroval jsem i přes vřískot ženy všechny cedule s nápisem brzdit a švihal to dolů s náklonem podle zatáček, jak nejrychleji to šlo. Žena už znovu nejela, ale já jsem ještě párkrát sjel. A když Vám řeknu, že se na bobech jezdí ve dvou (ale i po jednom), a že jezdí děti školkou letité, rozhodně, pokud budete mít možnost to někdy zkusit, jděte do toho a hlavně NEBRZDĚTE.

Z Moravy pro Klíšťata Roman, Zuzana (Foto), Honza a Renata se Štěpánkou.

<~1~2~3~4~5~6~7~8~9~10~11~12~13~14~15~16~17~18~19~20~>